Ceny domen internetowych

06-17-2010 od admin Zostaw odpowiedź »

Przeglądając oferty rejestratorów domen internetowych można spostrzec duże różnice w cenach rejestracji. Wiele firm oferuje zarejestrowanie domeny za kilka złotych, natomiast przedłużenie takich domen kosztuje już zdecydowanie więcej.

Ceny polskich domen zależą od NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), która utrzymuje serwery DNS w strefie .pl, dokonuje wpisu nowych domen do rejestru i za te czynności pobiera od każdej domeny opłaty. Od 2003 r. NASK rozpoczął sprzedaż domen poprzez sieć partnerską – to różne firmy internetowe (rejestratorzy domen), które uzyskały akredytację i bezpośredni dostęp do systemu NASK. Do tego czasu NASK był monopolistą w sprzedaży domen internetowych, koszt rejestracji i odnowienia kosztowały wówczas 200 zł netto. Ciężar rejestracji domen przeszedł więc na partnerów, którzy mogą rejestrować domeny i zmieniać ich parametry, jednak w zamian muszą odprowadzać opłaty za domeny po cenach partnerskich.

Warunki cenowe na jakich NASK sprzedaje domeny partnerom co roku się zmieniają, są one niezależne od wielkości partnera, łącznej sprzedaży czy stażu. W 2009 r. za zarejestrowanie domeny .pl trzeba zapłacić 10 zł netto, natomiast za odnowienie 40 zł netto. Ceny domen funkcjonalnych i regionalnych są tańsze.

Mając na uwadze podyktowane przez NASK ceny domen, koszty księgowe i osobowe rejestratorów, ceny rejestracji i przedłużenia domen u partnerów muszą uwzględniać marże wynoszącą od kilku do kilkunastu złotych. Cześć rejestratorów by zaoferować najniższe ceny domen, redukują możliwie maksymalnie swoje koszty, a część z nich całkowicie rezygnuje z zysku, kierując się przekonaniem, że zdobytemu klientowi będzie można zaoferować inne usługi i na nich zarabiać. Są też rejestratorzy, którzy dodatkowo schodzą z ceną rejestracji niżej niż bazowe 10 zł netto, oferując domeny internetowe w promocji za na przykład 90 albo 77 groszy, a liczba domen zakupionych w promocji jest ograniczona. Warunkiem takiej promocji jest zazwyczaj obowiązek przedłużenia domeny u obecnego rejestratora, co oznacza, że takiej domeny przed pierwszym przedłużeniem nie będzie można przenieść do innego tańszego rejestratora. Ceny przedłużeń domen zakupionych w promocji są zazwyczaj wysokie i wynoszą ok 100 zł netto (wtedy rejestrator dopiero zarabia).

Zarejestruj swoją domenę!
WWW. 
 

Ceny domen globalnych np. com uzależnione są mniej od marży rejestratora a bardziej od tego, od kogo te domeny kupujemy. Polscy rejestratorzy nie są bowiem akredytowani w ICANN (odpowiednik polskiego  NASK dla domen globalnych), więc muszą kupować domeny globalne i międzynarodowe u pośredników, będąc zdanymi na ich warunki cenowe. Swój wpływ na ceny domen internetowych mają również wahania kursowe.

Warto przeczytać:

Reklama
Najlepszy hosting

Zostaw odpowiedź