Wybór domeny internetowej

06-17-2010 od admin Zostaw odpowiedź »

Każdy chciałby mieć w swoim portfolio jak najwięcej wartościowych domen internetowych. Jednak znalezienie dobrej domeny i w dodatku wolnej jest bardzo trudne, zajmuje nam dużo czasu i wymaga sporo pracy. Jakimi cechami charakteryzuje się dobra i wartościowa domena?

Po pierwsze domena powinna być krótka, im krótsza tym lepiej, gdyż łatwiej ją zapamiętać i wypromować, trudniej popełnić błąd literowy podczas wpisywania do przeglądarki, lepiej brzmi i jest łatwiejsza do przekazania.

Nie wskazane jest używanie w domenach trudnych słów czy nic nie znaczących zbitek literowych. Wartościowa domena powinna być prosta, łatwa do zapamiętania i przekazania. Powinieneś na nią spojrzeć i już ją pamiętać. Powinna łatwo wpadać w ucho.

Domena powinna się kojarzyć z treścią jaka znajduje się na stronie, dlatego idealna zawiera w sobie słowo (słowa) kluczowe, wpisywane przez internautów do wyszukiwarki szukających informacji na dany temat. Wybór domeny dla firmy powinien się skupić na słowie określającej branże, w której firma działa, a w drugiej kolejności na nazwie firmy, bo wymaga to większych nakładów na promocję marki.

Unikajmy znaków specjalnych jak myślniki, kropki czy liczby w nazwach domen. Każdy taki niepotrzebny znak utrudnia jej zapamiętanie, wpisanie, przeliterowanie a tym samym wypromowanie. Zobacz o ile łatwiej jest przekazać informację o adresie strony bez myślnika: “www centrum kredytowe pl” niż “www centrum myślnik kredytowe pl”, a gdyby posiadać domenę kredyty.pl byłoby jeszcze łatwiej. Jeszcze gorzej sytuacja by wyglądała dla rozszerzenia .com.pl “www centrum myślnik kredytowe kropka com kropka pl”. Nie korzystajmy też z subdomen, jak np. dla domeny kredytowe.pl byłoby Centrum.Kredytowe.pl (centrum kropka kredytowe pl) a prościej byłoby CentrumKredytowe.pl.

Dla stron polskich należy wybierać rozszerzenie .pl zaś dla stron globalnych .com. W drugiej kolejności dla stron polskich jak wskazują statystyki, wybierana jest domena z rozszerzeniem com.pl, sam jednak widzisz na powyższym przykładzie, że ta domena jest mniej wartościowa. Również zainteresowanie rozszerzeniem .com.pl z roku na rok maleje.

Zarejestruj swoją domenę!
WWW. 
 

Domeny z rozszerzeniem .pl powinny być pisane po polsku, angielskie nazwy pasują do domen globalnych .com. Możemy zastosować domenę .com z nazwą firmy lub angielskim słowem kluczowym. Choć istnieją domeny polskojęzycznie, zawierające słowa kluczowe z rozszerzeniem .com, to jednak są one znacznie mniej popularne i narażone na utratę ruchu na rzecz domeny z końcówką .pl, gdyż część internautów z przyzwyczajenie wpisze adres konkurencyjnej strony z zakończeniem .pl. To samo tyczy się domen z rozszerzeniem .com.pl, które część ruchu oddadzą na rzecz domeny .pl. Skutkiem posiadania domeny z innym rozszerzeniem niż .pl będzie to, że na naszej marce i wydatkach poniesionych na promocję strony korzystać będzie konkurencja. Mimo powyższego czasami warto posiadać domenę .com czy nawet com.pl z wysokim keywordem, niż wymyślną i nic nie znaczącą domenę .pl.

Warto przeczytać:

Reklama
Najlepszy hosting

Zostaw odpowiedź